Hayat bize bir şekilde öğretmesi gerekenleri öyle yada böyle öğretiyor. Ancak bunu zamanında, sistematik ve farkında olarak öğrenmek var. Teknik ve yönetsel becerilerimizi aldığımız eğitimler ile öğrenerek geliştirdik. Ancak özgün doğamızı ve ilişkilerimizi anlamaya, çözmeye ve geliştirmeye çalışmamızın önemini anlayamadık. Kendimizle iletişim kuramadık. Çünkü bunlara dair hiç bir şey öğrenmedik.

Oysa eğitim dışarıya yönelik bilgiler kadar kendi içsel dinamiklerimize ait bilgileri de içermeli. Çünkü neşe, zevk, huzur ve mutluluğun kaynağı içimizde. Biz bunları nasıl bulacağımızı bilmediğimiz ve öğrenmediğimiz için doyumlu bir hayatı kendimizin dışındaki şeylerde aradık. Duygusal olduğumuz anlarda fazla hassas olarak değerlendirildik veya gereksiz yere üzülmek, alınmak, kırılmak gibi duygularla tepki verdiğimizde yadırgandık ve bunlarla nasıl baş edemeyeceğimizi bilemedik. Kadın-erkek olsun farketmez, yeri geldi hissettiğimiz bazı duygularımızı sahiplenmedik. Bastırdık veya gizledik.

Oysa olumsuz olarak etiketlediğimiz tüm duygularımız bireysel gelişimimiz ve ruhsal yolculuğumuz için en önemli rehberlerimiz.

Eğitim ve öğretim hayatımızda eksik olan en önemli parçayı, kendimiz ile iletişim kurmayı ve içsel rehberlik sisteminizi kullanmayı size ZeVK’le anlatacağım.

Nasıl

Zihin, Vücut ve Kalp….Düşünceleriniz, duygularınız ve eylemleriniz.

Bu üçlünün dengede ve uyumlu olması ZeVK’li bir yaşamın temelini oluşturuyor.

Bunların arasındaki ilişkinin uyumu, dünyadaki yaşam deneyimlerinizin özüdür.
Hayatınızı ZeVK’le yaşamak bu üçlü arasındaki tam dengeye bağlıdır.

Zihin = ruhun düşüncelerle ifade edilmesi
Vücut = ruhun eylemle ifade edilmesi
Kalp = ruhun duygularla ifade edilmesidir

Bunların arasında bir ayrışma olduğunda oluşan bölünme dolayısıyla kendimizi doyumsuz, gergin, huzursuz ve tedirgin hissederiz. Bu durum ise keder ve üzüntü hissetmemize, dolayısıyla sağlığımızın bozulmasına kadar gider.

Sunduğum rehberlik ve danışmanlık hizmetlerim sonucunda hayatında tekrar eden döngülerin sebebini ve seni üzen konuların kaynağını fark ediyor ve nedenlerini anlıyorsun. Zihin-Vücut-Kalp üçlüsünün arasındaki uyumu tekrar nasıl oluşturabileceğini öğreniyor ve bir nev’i tamamlanıyorsun.

Bunun neye faydası var?

Özün ile iletişimini geliştirmen, ailen, çevren ve partnerinle ilişkinin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

ZeVK’li bir yaşamın temeli özünle olan iletişimine, özgün doğanı ifade edebilmene, düşünce ve duygularını nasıl yönettiğine bağlıdır.

‘Kendini dinle, anla ve sev’ konusunda sunduğum atölye çalışmaları  bu konularda farkındalığın oluşması için atabileceğin ilk ve anlamlı dev bir adım.

Atölye çalışmalarının detaylarına ilişkin bilgi talep etmek için bu formu doldurabilirsin. Önümüzdeki üç aylık etkinlik programına ise buradan ulaşabilirsin.