1967 yılında doğan Semiha Ünal, ilk öğretimini Hollanda’da Maerlant Lyceum’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü ile SUNY (State University of New York) Empire State College’in eğitim dili İngilizce olan ortak Yüksek Lisans programını başarı ile tamamlayıp çift MBA derecesine sahip oldu.

1985 yılında başladığı kurumsal iş hayatında Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii’de sırasıyla İhracat Şefliği, Özel Kalem ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü ile Araştırma Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı gibi görevleri üstelenmiştir.

Gerçekleştirdiği başlıca projeler arasında çeşitli ülkelere lokomotif ve vagon ihracatı, General Motors/EMD Prototip Şasi imalatı ve General Electric ile Stratejik Ortaklık Projesi yönetimi bulunuyor. Hafif Raylı ve Hızlı Tren üretimi konusunda faaliyet gösteren Rotem firmasının yerel ortaklarla Joint Stock Company oluşum sürecinde Ulaştırma Bakanı tarafından görevlendirilen proje değerlendirme komitesinde yer almıştır.

2008-2009 yıllarında Hollanda firması, şimdiki adı ile Xerox’da Yönetici olarak çalışmış ve takım liderleri yetiştirme programında eğitici olarak görev yapmıştır.

Burada yönetim, motivasyon, koçluk, etkili iletişim, performans değerlendirme gibi konularda eğitimler vermiştir.

Kurumsal iş hayatının yanı sıra 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren, Eskişehir, Ankara, İstanbul ve Bursa’da olmak üzere 8 şubesi ve yaklaşık 200 çalışanı olan Esjim Ltd. Şti.’nin kurucu ortağı olarak girişimcilikle tanışmıştır. Burada kurumsal oluşum, ithalat biriminin oluşturulması ve uluslar arası temsilcilik konularında aktif rol almıştır.

2009 yılında kendi danışmanlık şirketini kurmaya karar vermiş ve S4U İş Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Ltd. Şirketi ile başta Hollandalı firmalar olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen doğrudan yabancı yatırımcıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri araştırma, şirket kuruluşu ve birleşme sonrası süreçlerde yönetim, iş kültürü , insan kaynakları yönetimi, iş/vergi mevzuatları konusunda danışmanlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

2018 yılında ise markalaştırdığı Zihin Vücut Kalp- (ZeVK) ile bireylere öz yönetim danışmanlığı hizmeti sunmaya başlamıştır. İçsel rehberlik sisteminin nasıl çalıştığını öğreterek kişinin özgün doğasına ait duygularıyla tekrar buluşması sürecine ve yaşam amacına uygun olarak özünü varoluşa çıkarma yolculuğuna rehberlik etmektedir.

Bu kapsamda yönetim bilimleri konusunda aldığı eğitimler ve iş tecrübesine ilave olarak kendisini içsel olarak geliştirme amacıyla çeşitli yerel ve uluslar arası eğitimler sonucu tasarladığı ‘Kendini dinle, anla ve sev’ konusunda atölyeler düzenlemekte ve konuşmalar gerçekleştirmektedir.

2012-2017 arasında DEIK’te (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Hollanda, Luksemburg ve Irlanda İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirmiştir.

KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) üyesi olarak Dış İlişkiler Strateji Grubu ve Genç Girişimcilik Strateji Grubunda faaliyet göstermektedir.

Bunların yanı sıra TurkishWIN kurucu üyesi, Boğaziçi Soroptimist Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, Hollanda Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve ESYIAD (Eskişehir Yönetici ve İş Adamları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

KAGIDER’den bir grup Kadın Girişimci ile ‘Duyanlar Olsun’ adlı tiyatro oyunu ile BKM’de sahne almıştır. Salsa, Tango gibi çeşitli dans türleri ile aktif olarak ilgilenmekte ve çeşitli spor faaliyetlerine devam etmektedir.

2 Çocuk annesi olan Semiha Ünal Hollandaca’yı ana dili olarak, Ingilizce’ye iyi derecede ve orta derecede Almanca bilmektedir.