Tür:

Seminer

Konuşmacı:

Semiha Ünal

İçerik:

Hayata başladığımız andan itibaren evde, okulda ve sosyal ortamda bir çok bilgi öğreniyoruz. Hatta okulda tarih, matematik, coğrafya ve genel kültüre dair birçok veri ve bilgiler yükleniyor bize. Ancak kendimiz ve ilişkilerimize dair hiçbir bilgi öğretilmiyor. Oysa hayatın özü ve en zor yanı bu……ilişkiler.

Dolayısıyla kendimizi hep bir yarsayım ortamında buluyoruz. Kimimiz kendi hislerine göre ilişkisini yorumlarken, bazılarımız ebeveynlerini örnek alarak veya başkalarının yorumlarını ve fikirlerini alarak ilişkisine yön vererek yürütmeye çalışıyor.

Peki bunun doğrusu nedir? Referans noktamız ne olmalıdır?

Tabii ki kendimiz!

Ancak kendini, ne istediğini ve ihtiyaçlarını ne kadar biliyorsun ve karşılayabiliyorsun? Çünkü kendinle olan ilişkin oranında deneyimleyebilirsin, başkaları ile olan ilişkini.

Genellikle başkalarına akıl vermeyi çok iyi biliriz ancak o tavsiyeleri kendimize uygulamaya gelince, aynı başarıyı gösteremediğimiz gibi, kendimizi kurban rolünde buluruz.

Hak etmediğin muameleyi gören hep sensin çünkü! Seni anlamayan ise hep onlar! Peki sen kendine nasıl davranıyorsun? Sen kendini dinlemeyi ve anlamayı başarabiliyor musun? Oysa kendin ile iletişime geçtiğinde, sen kendini anladığında ve sevdiğinde bu durum ilginç bir şekilde direk olarak tüm ilişkilerine yansıyacaktır.

‘Çünkü sen nasılsan başkalarını öyle görürsün ve sen ne olursan ol, başkalarının gördüğü kişi olacaksın.’

Bu seminerde ‘Kendini dinle, anla ve sev’ atölye çalışmasını ilişkiler ile olan bölümüne ışık tutacağız.

Kazanımlar :

-Kendin ile olan ilişkinin ilişkilerine yansımalarını fark etmeye başlayacak,
-İlişkilerinde yaşadığın sorunları neden yaşadığının idrak edecek,
-İlişkilerinde kısır bir döngü şeklinde yaşadığın sorunları tespit edebilecek
-İlişkilerinde yaşadığın sorunlarını deşifre edebilmek ve sana olan etkilerini içselleştirme veya değiştirme yöntemlerini öğreneceksin.

Seminere kayıt için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.