Tür:

Seminer

Konuşmacı:

Semiha Ünal

İçerik:

Her birimiz yetiştirilme sürecinde ailede ve okulda terbiye edilmek adına ebeveynlerimizin ve öğretmenlerimizin eğitimine tabi tutulduk. Bu süre içinde doğuştan bize ait olan bazı davranışlarımıza karşı tepkilerle karşılaştık. Bu sebeple cici kız veya efendi bir erkek olmak adına bize ait özgün davranışlarımızı ve yeteneklerimizi bastırdık. Buna birde teknolojinin gelişmesi ve doğadan uzak yaşama gibi koşullar eklenince özümüz ile bağlantımız koptu.

Hepimiz madde ile mananın uyumlu dengesini, hayatın keyfini iç huzurla birlikte yaşamayı, arar olduk.

Hayatını olduğun halinle ve ZeVK’le yaşamanın ilk ve tek çözümü özgün doğan ile bağlantıya geçmek ve o bağlantıyı güçlendirmek. Parmak izimiz, göz bebeğimiz ve verdiğimiz nefes….her biri bize özel. Dünyada her birimiz özeliz ama bunun pek farkında olmadığımız gibi kendimizi sürekli başkalarıyla kıyaslayarak değerlendiriyor ve kendimizi mutsuz ediyoruz. Hayatının başında olman veya hayatta birçok büyük başarılara imza atmış olman pek fark etmiyor. Tüm dışarıdan öğrendiklerimizle oluşturduğumuz dünyamızda bir şey eksik kalıyor.

Hayatımın bu aşamasında ‘asıl bunların bize öğretilmiş olması gerekiyordu’ dediğim konuları idrak ettiğimde, bunu başkaları ile de paylaşma dürtüme uydum ve iki yıl önce bu konuda kolları sıvadım.

İş ve özel hayatımda deneyimleyerek öğrendiklerimi ve gözlemlediklerimi 4 ana başlıkta topladım: özün, işin, ilişkilerin ve köklerin. Çünkü kendini tanıman ve köklerini anlaman işini ve ilişkilerini arzu ettiğin noktaya getirmenin temelini oluşturuyor. Ancak o zaman kendin ve çevren ile barışık olarak yaşaman, istikrarlı bir iç huzur yakalaman mümkün. Ancak o zaman hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebilmen mümkün. 

Bu hayatı anlamlandırmak, bilinçle, farkındalıkla yaşayarak hem bu dünyadaki oyun alanımızın hakkını vermek, hem ruhumuzun gelişim yolculuğundaki ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişmesini sağlamak ile mümkün. Bunu gerçekleştirmek üzere bireye içsel rehberlik sisteminin nasıl çalıştığını  anlatıyorum. Özgün doğasına ait özelliklerinin ve duygularının nasıl farkına varabileceğini anlamasına ve bu yöntemleri kullanarak hayatın zorlayıcı, üzücü ve kaotik durumlarının sebeplerini farkederek, böyle zamanlarla nasıl baş edebileceğini ve gerçekliğini değiştirmenin yöntemlerini paylaşıyorum.

Bu seminer birbirinden bağımsız ama birbirini 7 seminerde tamamladığında 2 Tam günlük ‘Kendini dinle, anla ve sev’ atölye çalışmasını ile eşitlenen seminerler serisinin ilki.

Kazanımlar:

-özünü varoluşa çıkarabilmenin hayatına katacaklarını idrak etmek

-özün ile hizalanmanın yöntemlerini hayatına dahil edebilmek

-içsel rehberlik sistemini kullanmayı öğrenerek ruhsal gelişiminde bilinçli olarak ilerlemek

-hayatın seni zorladığı zamanları çok daha kolay atlatabilmeni sağlayacak yöntemleri deneyimlemek

Bunları öğrendiğinizde hayatınızda sizi yoran, üzen, dağıtan ve yıpratan konuların içine düştüğünüzde buradan nasıl çıkacağınızı, özünüzü varoluşa çıkarmayı başardığınızda ise kendinizle barışık ve huzurlu olma hallerini sürdürülebilir kılmanın nasıl mümkün olduğunu idrak edeceksiniz.

Konuya ilişkin biraz daha detaylı bilgi almak isteyenler bu yazıyı okuyabilir veya aşağıdaki formu doldurarak etkinliğe kayıt yaptırabilir.

Katılım için kayıt zorunludur. Metropol İstanbul A Blok 192’ye vaktinde ulaşmanız için A1-A2 veya A3 kapısı resepsiyonundan en geç 18:45’te giriş yapmanız tavsiye olunur.